Amerykański sen polskiego studenta – work and travel

Wizyta w USA to marzenie wielu mieszkańców Europy – w tym także młodych Polaków. Niestety duża odległość, wysoki koszt lotu czy problem z załatwieniem wizy często stanowi barierę i zniechęcają do podjęcia prób wyjazdu. Dla studentów jest jednak rozwiązanie – work and travel.

Zaplanuj wyjazd

Wyjazd w ramach work and travel oznacza dokładnie to, co wynika z tłumaczenia z angielskiego -pracę i podróżowanie. W skrócie, student wyjeżdża do USA na około 3 miesiące, gdzie większość czasu pracuje w wybranym przez siebie miejscu. Ostatni etap pobytu, który zazwyczaj trwa miesiąc to podróżowanie w różne rejony tego malowniczego kraju.

Aby móc skorzystać z tego typu wyjazdu należy spełnić szereg warunków. Do podstawowych należą:

  • 1. posiadanie statusu studenta,
  • 2. wiek od 19 do 27 lat,
  • 3. znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym,
  • 4. posiadanie ważnego paszportu,
  • 5. uiszczenie opłat dla organizatora.

Bądź kim chcesz

Cały wyjazd organizowany jest przez specjalnie do tego stworzone agencje i biura. Znajdziesz je w każdym większym polskim mieście. Zazwyczaj posiadają one w swojej ofercie wiele miejsc pracy o zróżnicowanym terminie rozpoczęcia i zakończenia umowy. Wybierając się na work and travel możesz pracować np. jako: ratownik, kelner, animator, obsługa w parku rozrywki, obsługa hotelu i wiele innych.

Czy mnie stać?

Oczywiście, chcąc wyjechać w podróż do Ameryki musisz zaoszczędzić – i to niemałą kwotę pieniędzy. Są to stawki zróżnicowane w zależności od miasta czy biura organizatora. Do podstawowych opłat należy z pewnością wiza o wartości około 160 dolarów. Podczas pracy w Stanach Zjednoczonych będziesz normalnie zarabiał, a pieniądze możesz przeznaczyć potem na podróże lub inne wybrane cele.

Co najważniejsze, nie jesteś ograniczony do wyboru konkretnego miasta czy rejonu w USA. Ty sam decydujesz gdzie chcesz pojechać i jaki zawód wykonywać. Aby dostać wymarzoną pracę musisz oczywiście spełniać wymagania podane przez pracodawcę oraz posługiwać się angielskim na odpowiednim poziomie. Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane są często przez Skype lub na specjalnie zorganizowanych targach.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~