Uczelnie podkreślają: warto dobrze zdać maturę

Jednak takie podejście nie ma na celu dobra każdego ucznia i troski o jego wykształcenie oraz przyszłość. Nowe prawo o szkolnictwie, które ma wejść w 2017 roku może łatwo dostarczyć uczelni dodatkowych funduszy, poprzez „zgarnianie” najlepszych maturzystów.

Maturzyści, uczcie się!

Zdanie matury z jak najlepszymi wynikami zawsze było bardzo ważne. Od tego jak wysoki procent osiągnie uczeń w każdym wybranym przedmiocie, zależy jego przyszłość. To właśnie na podstawie wyników maturalnych, uczelnie wybierają przyszłych studentów, starając się utrzymać jak najwyższą poprzeczkę. Pozwala ona na zachowanie renomy najlepszej uczelni w Polsce oraz gromadzić tylko najlepszych uczniów z całego kraju. Jednak w przyszłym roku nie będzie to już jedyny powód, by przyjmować tylko osoby, które osiągnęły najwyższe wyniki z matury.

Już pierwszego stycznia przyszłego roku w życie wejdzie nowe prawo o szkolnictwie, przygotowane przez posłów PiS. Mówi ono o zapewnieniu uczelni dodatkowych funduszy, jeżeli przyjmie maturzystów, którzy osiągnęli podczas egzaminu nie mniej, niż 100% z każdego wymaganego, rozszerzonego przedmiotu. Będzie to również dotyczyć finalistów zawodów oraz olimpiad polskich lub też międzynarodowych w zakresie danego przedmiotu. Fundusze ma zapewnić Okręgowa oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Podwyższenie renomy kosztem mniejszych uczelni

Już dzisiaj uczelnie przygotowują działania marketingowe, by zachęcić maturzystów do wybrania właśnie ich uczelni. Nie wykluczone jest, że studenci, którzy osiągnęli 100% na swoim egzaminie maturalnym otrzymają niewielkie stypendia. Oznacza to jednak, że uczelnie, które już teraz nie cieszą się aż tak dużą popularnością, już nigdy nie zdołają dorównać między innymi Uniwersytetowi Warszawskiemu, Poznańskiemu, Gdyńskiemu, czy też Wrocławskiemu.

Celem tego prawa o szkolnictwie jest zgromadzenie najzdolniejszych uczniów w najlepszych uczelniach, zapewniając im jak najlepsze możliwie wykształcenie. Oznacza to również utrzymanie prestiżu oraz renomy wybranej uczelni, zapewniając tylko najlepszych uczniów z całej Polski.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~